Zbaliť sa do príručnej batožiny nemusí byť také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá.
Čo nepatrí do príručnej batožiny
Jedným zo základných pravidiel je, že do príručnej batožiny nepatria žiadne ostré predmety ani predmety, ktoré môžu spôsobiť zranenie. Ale čo napríklad také nožničky, alebo žiletky? Do príručnej batožiny si môžete zbaliť nožničky, ktoré budú mať čepeľ menej ako 6 cm a napr. jednorazové žiletky. Povolená je tiež pinzeta s maximálnou dĺžkou 20 cm. Do príručnej batožiny nepatria napríklad športové potreby, veľké balenia tekutín (viac ako 100 mililitrov) medzi ktoré sa radia aj parfumy, laky na vlasy, sprchovacie gély a podobne.
Čo si so sebou môžete vziať
Do príručnej batožiny si môžete zbaliť oblečenie, jedlo ale v tuhom stave, pričom pozor na rôzne paštéty a bryndzu, ktoré sa môžu prevážať iba za podmienok stanovených pre tekutiny (v osobitnej nádobe, ktorej obsah je maximálne 100 ml, zabalenej v priesvitnom zatvárateľnom vrecku). Do batožiny si tiež môžete zabaliť napr. topánky na opätku, klieštiky na nechty a pilník na nechty, nabíjačku na telefón, žehličku na vlasy či fén. Prevážať so sebou môžete aj malé hudobné nástroje ako sú ústna harmonika a podobne.
Lieky a zdravotnícke potreby
V príručnej batožine so sebou môžete prevážať aj lieky a zdravotnícke potreby, ako napríklad tlakomer, glukomer, inzulínová pumpa a podobne. Ak máte naordinované tekuté lieky, tie sa majú prevážať za rovnakých podmienok ako tekutiny. V prípade, že váš tekutý liek má väčší obsah ako 100 ml, môžete ho prevážať v príručnej batožine iba vtedy ak máte sprievodný list od lekára a musia byť nahlásené vopred a osobitne.
Zóna duty free
Ak si zakúpite v zóne duty free tekutiny, či už alkoholické alebo nealkoholické, môžete ich so sebou prevážať v príručnej batožine bez zbytočných komplikácií.
Fotografie zdroj: www.pixabay.com