Barion Pixel Ako postupovať pri strate batožiny? | Pobalsa.sk

Ako postupovať v prípade, že sa vám na letisku stratí batožina?

01.03.2019

Ako postupovať v prípade, že sa vám na letisku stratí batožina?

Aj vás táto situácia straší?

To, že sa k vám batožina na letisku po pristátí nedostane je v posledných rokoch už celkom bežné. Určite netreba zbytočne stresovať, pretože k batožine sa dostanete, len to bude trvať o čosi dlhšie. V článku vám prezradíme, aký je postup v takýchto prípadoch.

Začnite to riešiť hneď

Prvým krokom je informovať príslušné reklamačné oddelenie o strate batožiny, väčšinou nazývané ako Oddelenie strát a nálezov. Tam dostanete tzv. Property Irregularity Report (PIR). Tento formulár je potrebné vyplniť, najlepšie priamo na mieste a nezabudnite si vypýtať jeho kópiu. Údaje z tohto tlačiva sa zadajú do celosvetového vyhľadávacieho programu World Tracer, v ktorom sa porovnávajú chýbajúce batožiny s batožinami, ktoré boli na letiskách vo svete nájdené bez majiteľa. V prípade zhody je takáto batožina následne doručená na letisko, ktoré je najbližšie k adrese doručenia. Nie všetky letiská tento vyhľadávací program používajú, a tak sa doba hľadania batožiny môže o čosi predĺžiť.


Ako z tejto nepríjemnej situácie vyťažiť?

Výška a forma odškodného pri strate batožiny môže byť v rámci jednotlivých leteckých spoločností odlišná, no stále platí, že na odškodnenie máte nárok. Pri odškodnení za meškanie batožiny vám môže daná letecká spoločnosť ponúknuť viacero možností kompenzácie. Záleží na tom, či máte v cieľovej destinácii trvalý pobyt alebo nie. V prípade, že nie, dostanete tzv. Balíček prvej pomoci s hygienickými potrebami a základným oblečením.

Okrem balíčka je možná aj finančná kompenzácia. Letecká spoločnosť vám môže vyplatiť istú finančnú hotovosť. V prípade, že si potrebujete nutne niečo kúpiť, tak si z nákupu odložte pokladničné bloky. Tie potom môžete použiť pri vyjednávaní výšky odškodného.

Malý tip na záver

Batožinu si pred odletom nezabudnite poistiť a tiež je dobré, keď si svoje cennosti, elektroniku či peniaze radšej zbalíte do príručnej batožiny.

Rubriky blogu

OTkxZDc2ZW